Jerlín japonský
Navzdory svému druhovému jménu není tento druh původní v Japonsku, neboť tam byl jen zavlečen. Původní areál rozšíření zahrnuje oblasti Dálného východu, především Čínu a Koreu. Pěstováním jako okrasný strom se jerlín rozšířil do mírného pásu celého světa. V Evropě je znám a pěstován od 18.století, v Čechách od roku 1835, v Hluboké od roku 1967. Jeden z nejstarších exemplářů nejen v Čechách, ale i ve střední Evropě, strom vysazený v roce 1910, roste v zámeckém parku poblíž zámku ve Valticích.
Pěstuje se jako okrasný strom v zahradách a parcích jednak pro svůj vzhled, ale i pro pěkné květenství. Je medonosnou rostlinou a umožňuje hnízdění ptactva.
Dřevo je pevné a tvrdé a v oblasti svého původu se užívá jako stavební materiál. Přestože obsahuje cytisin, na Dálném východě se květy a mladé lístky používají k přípravě čaje, vzhledem k velkému obsahu rutinu. Listy, předem několikrát spařené, se ve východní kuchyni užívají podobně jako špenát. V čínském lékařství patří jerlín k 50 nejvýznamnějším léčivým rostlinám. V minulosti květy a zejména lusky byly zdrojem přírodního žlutého barviva.